Informácie

Čo je Zelený bicykel?

Zelený bicykel je pravý, slovenský systém zdieľaných bicyklov (bike sharing). Služba poskytuje občanom možnosť krátkodobej výpožičky bicyklov na krátke trasy po meste.

Ako to funguje?

Celý systém fungovania je veľmi jednoduchý.

  • Prihlásenie sa prostredníctvom Facebook účtu, alebo účtu Zelený bicykel
  • Súhlas so spracovaním osobných údajov
  • Súhlas so Všeobecne záväznými podmienkami
  • Autorizácia účtu cez SMS
  • Vlastný spôsob voľby úhrady za prenájom
  • Výpožička Zeleného bicykla zo stojanu
  • Vrátenie bicykla do jedného zo Zelených stojanov
Koľko máte bicyklov?

V meste Prievidza a Bojnice je k dispozícii celkovo 103 Zelených bicyklov a je len na tebe, ktorý si požičiaš. V jednom čase si môže jedna osoba vypožičať iba jeden bicykel.

Ako vyzerá Zelený bicykel?

Zelený bicykel je zelenej farby a je to mestský model r.v. 2015. Nakoľko je bez stredovej rúry, umožňuje tak pohodlné nasadanie a zosadanie obom pohlaviam. Bicykle sú vybavené 3-stupňovou prehadzovačkou, zadnou brzdou, ručnou prednou brzdou, predným / zadným odrazovým sklíčkom, stojanom, zámkom a košíkom. Každý Zelený bicykel je označený logom a unikátnym ID číslom.

Kde sa dajú bicykle vypožičať?

V meste Prievidza a Bojnice je v súčasnej dobe takmer 30 stojanov označených pre Zelené bicykle. Viac v mapke.

Ako môžem začať používať Zelený bicykel?

Takmer okamžite! Pre využívanie služby je potrebné prihlásiť sa svojím Facebook účtom, alebo účtom Zelený bicykel. Po prvom prihlásení je potrebná autorizácia účtu SMS kódom. Ak nemáš účet na Facebooku ani na Zelenom bicykli, môžeš si ho bezplatne založiť rýchlou registráciou.

Od akého veku je povolená registrácia?

Od 16 rokov

Koľko to stojí?

Cena za požičanie sa líši v závislosti od programu aký si vyberieš.
Viac informácií v sekcii cenník.

Musím si zvoliť iba program s mesačným poplatkom?

Nie. Nemusíš si voliť žiadny program. Ak sa po meste nepresúvaš často a Zelený bicykel využiješ iba občas, stačí využiť jednorázovú platbu prostredníctvom SMS.

Kde a ako sa platí?

Poplatok za paušál sa platí na základe vystavenej faktúry, ktoré sú zasielané na mail. Históriu platieb si nájdeš aj vo svojom profile. Uhradiť ju môžeš platobnou kartou, cez internet banking, alebo osobne v banke vkladom na náš účet. Poplatok za jednorázovú jazdu je odrátaný z kreditu, resp. prirátaný k paušálu tvojho operátora.

Ako dlho môžem mať požičaný Zelený bicykel?

Dĺžka doby po ktorú môžeš mať Zelený bicykel vypožičaný sa líši od programu, ktorý používaš.

Môžem si požičať Zelený bicykel viackrát za deň?

Áno. Napr. s mesačným paušálom máš k dispozícii až 1.000 minút mesačne. Ráno sa tak môžeš odviezť do práce, vrátiť bicykel do stojanu. Z práce si vziať iný Zelený bicykel a vybaviť si veci v meste a ísť domov. A večer za priateľmi opäť nemusíš ísť autom. Stačí si vypožičať Zelený bicykel z najbližšieho stojanu.

Čo ak mi nestačia voľné denné minúty?

Ak prečerpáš všetky voľné minúty, môžeš si zakúpiť ďalší paušál, prípadne využiť jednorázovú platbu cez SMS.

Môžem požičať Zelený bicykel inej osobe?

Nie. Požičanie Zeleného bicykla inej osobe sa ráta ako hrubé porušenie Všeobecne záväzných podmienok. A to i v prípade ak tretia osoba je registrovaná v našom systéme.

Môžem vrátiť Zelený bicykel i mimo Zeleného stojanu?

Nie. Aby systém fungoval, je nutné vracať Zelené bicykle do označených stojanov a umožniť ich využívať ďalším cyklistom.

Potrebujem prilbu a vestu?

Zo zákona je povinný cyklista starší ako 15 rokov používať cyklistickú prilbu pri jazde mimo obce. V záujme vlastnej bezpečnosti je však vhodné mať ju na hlave počas každej jazdy. Reflexnú vestu odporúčame obliecť si tiež, i keď zo zákona je potrebná iba v prípade zníženej viditeľnosti. Oba tieto ochranné prvky v súčasnej dobe neposkytujeme a preto si je nutné túto výbavu zaobstarať sám / sama.

Potrebujem osvetlenie?

Cyklista je povinný podľa zákona, byť počas jazdy za zníženej viditeľnosti vybavený bielym svetlom vpredu a červeným svetlom vzadu. Tieto bezpečnostné prvky v súčasnej dobe neposkytujeme a preto je dôležité zabezpečiť si osvetlenie v prípade jazdy za zníženej viditeľnosti sám / sama.

Môžem si sadnúť za bicykel ak som pil/a alkohol?

Od januára 2017 platí zákon, že ak sa cyklista pohybuje v zastavanom území, môže mať v krvi pol promile alkoholu. My preferujeme nulovú toleranciou alkoholu v krvi. Požičanie Zeleného bicykla pod vplyvom alkoholu sa ráta ako hrubé porušenie Všeobecne záväzných pravidiel.

Čo ak nemám mobil s internetom?

Nič sa nedeje. Od roku 2017 nie je potrebné pre využívanie služieb vlastniť mobilný telefón s internetom. Pre odomknutie bicykla stačí zaslať SMS, alebo využiť našu Zelenú čipovú kartu.

Čo mám robiť ak dostanem defekt, alebo mám iný problém s bicyklom?

Zosadni z bicykla, uzamkni ho k najbližšiemu Zelenému stojanu a problém nahlás cez svoj účet, alebo telefón (0944 25 21 25).

Čo ak mi bicykel ukradnú?

V prípade krádeže treba neodkladne volať políciu a informovať nás na našej linke (0944 25 21 25). Môže ti byť účtovaná náhrada škody podľa zmluvných podmienok.

Sú moje osobné údaje chránené?

Áno, tvoje osobné údaje chránime podľa aktuálneho zákona. Viac si o tom môžeš prečítať v časti Ochrana osobných údajov.

Rozmýšľate nad bike sharingom aj vo Vašom meste? Zanechajte nám svoj kontakt a my Vás navštívime.